Marek Michalak „Opowieści o tym, co w życiu ważne”
*współpraca recenzencka z TaniaKsiazka.pl
Ponieważ na co dzień czytam bardzo dużo książek dla dzieci, stwierdziłam, że od czasu do czasu będą się tutaj pojawiać recenzje tychże. Bo w zalewie książek przeciętnych, czasem trafiam na prawdziwe perełki, o których warto mówić i których czytanie także dla dorosłego jest niezłą frajdą. Choć moi domowi czytelnicy wiekowo wciąż zaliczają się do przedszkolaków, to coraz częściej sięgamy po klasyki literatury dziecięcej i lektury szkolne. Książka, o której chcę dziś opowiedzieć co prawda skierowana jest do czytelników w wieku szkolnym, ale traktuje o kwestiach, które powinny być znane dzieciom od najmłodszych lat. Jej autorem jest wieloletni Rzecznik Praw Dziecka, Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, pedagog, wychowawca i działacz społeczny Marek Michalak.
Książka, która naprawdę uczy
„Opowieści o tym, co w życiu ważne” to zbiór scen z życia rodzeństwa – Julki i Miłosza. Bohaterowie stają przed codziennymi wyzwaniami, z jakimi mierzy się zapewne wielu ich rówieśników. Rodzeństwo czasem się kłóci, czasem przeżywa kryzysy w relacjach z przyjaciółmi, ale wciąż uczy się nowych rzeczy i poszerza swoje horyzonty. Książka podzielona jest na 19 rozdziałów, z których każdy opowiada inną historię. Choć czasem te opowieści są bardzo krótkie, to jednak ładunek emocjonalny, jaki w sobie zawierają i głębia uczuć, o których mówią potrafią być naprawdę zaskakujące. Moim zdaniem to ogromna sztuka w tak krótkiej formie zawrzeć tyle wartościowej treści. A wszystko to podane w bardzo przystępnym, dopasowanym do młodego odbiorcy stylu.
Inspirująca do rozmów
Jak sam tytuł wskazuje, w książce zawarte są historie o najbardziej istotnych w życiu kwestiach, takich jak m.in. miłość, empatia, odwaga, akceptacja, godność czy patriotyzm. Julka i Miłosz opowiadając o swojej codzienności i relacjach z rodzicami, kolegami szkolnymi czy też spotkaniach z przypadkowymi osobami, dzielą się swoimi spostrzeżeniami i wyciągają wnioski ze zdarzeń, w których uczestniczyli. Ich refleksje potrafią być zaskakująco dojrzałe i bez wątpienia poruszą one niejedno duże i małe serce.
Każde z opowiadań niesie ze sobą jakąś naukę, ale zostawia też pole do dyskusji z małymi czytelnikami. Fajnie jest „pogdybać”, jak oni zachowaliby się w danej sytuacji. Nawet z tego powodu uważam, że warto zapoznać z tą książką nawet nieco młodsze dzieci, by w przyszłości wiedziały jak zareagować, kiedy np. ktoś siłą próbuje ich przekonać do swojej „jedynie słusznej opinii” (tak, „Historia o własnym zdaniu” jest zdecydowanie jedną z moich ulubionych w tej książce).
Dla miłośników cytatów
Autor sprytnie umieścił w przedstawionych przez siebie historiach wzmianki o postaciach znanych z historii, takich jak choćby Irena Sendlerowa czy Władysław Bartoszewski, co ma zachęcić młodego czytelnika do poszerzenia swojej wiedzy na temat ich działalności. Umieszczone na końcu każdego rozdziału definicje podsumowujące zagadnienie, które jest omawiane w danej historii, porządkują i uzupełniają zdobytą podczas czytania wiedzę. Objaśnienia te dodatkowo okraszone są odpowiednio dobranymi cytatami, co mnie – fankę cytatów – totalnie urzekło. Moja miłość do aforyzmów zaczęła się jeszcze w podstawówce, więc jestem pewna, że ta książka spodobałaby się także mi z czasów wczesnoszkolnych.
Dla dzieci i dorosłych
To wielka sztuka stworzyć książkę, która nie tylko opowiada o fundamentalnych i uniwersalnych wartościach, ale też swoim przekazem trafia zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Napisane przez Marka Michalaka opowiadania skłaniają do refleksji, przypominają o tym, co najważniejsze i zostają w pamięci jeszcze na długo po ich przeczytaniu. Warto mieć taką pozycję w swojej domowej biblioteczce. Bardzo zachęcam Was do sięgnięcia po tę nowość, zwłaszcza jeśli jesteście rodzicami dzieci w wieku szkolnym czy przedszkolnym. Książka ta może stać się katalizatorem wielu naprawdę wartościowych i interesujących rozmów.
Moja ocena 8/10