Nawóz z banana – jak go przygotować i do jakich roślin stosować?
Choć trudno w to uwierzyć, patrząc za okno, ale mamy wiosnę. Najwyższa pora pomyśleć o zaserwowaniu swoim domowym roślinom małego wspomagania po okresie zimowym. Oczywiście można w tym celu użyć dostępnych w sklepach specyfików, jednak jeśli akurat nie mamy takowego pod rękę, proponuję własnoręczne przygotowanie takiej kwiatowej odżywki z produktu, który pewnie większość z nas wrzuca do sklepowego koszyka przy okazji codziennych zakupów. Nawóz z banana, a konkretniej z bananowych skórek to odżywka, którą przygotujesz w kilka chwil (nie licząc czasu oczekiwania na nabranie mocy), a jeśli w Twoim domu nie brakuje miłośników bananów, taki nawóz możesz przygotowywać właściwie na okrągło i regularnie raczyć nim swoją domową dżunglę. To rozwiązanie nie tylko ekologiczne (nie kupujesz gotowych specyfików – korzystasz z natury), ale także zero waste (bo wykorzystujesz coś, co i tak miałoby trafić do śmieci).
Nawóz z bananów – jak go przygotować? Podstawowy przepis
Przygotowanie nawozu ze skórki bananów jest… banalnie proste. Są różne szkoły przygotowywania tej mikstury, ja przedstawię Ci tę najprostszą, którą sama stosuję i która doskonale się sprawdza dla większości domowych roślin. Do przygotowania nawozu z bananów będziesz potrzebować:
- Litrowy słoik z zakrętką
- Skórkę z banana
- Ciepłą przegotowaną wodę
Do przygotowania nawozu z bananowych skórek najlepiej wykorzystać bio banany. W skórkach tych z konwencjonalnych upraw może kryć się wiele szkodliwych dla domowych roślin substancji pochodzących z oprysków, którymi banany są szczodrze raczone. Jeśli koniecznie chcesz użyć skórek ze zwykłych bananów, dokładnie je wcześniej wyszoruj, a najlepiej sparz. Następnie skórkę z banana pokrój na nieco mniejsze kawałki, wrzuć do słoika, zalej ciepłą wodą tak, by całkowicie je przykryć, zakręć słoik i odstaw na 2-3 dni w jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione miejsce. Po upływie tego czasu możesz podlać rośliny bananową odżywką bezpośrednio ze słoika, bez rozcieńczania. Jeśli masz kilka skórek z bananów i pokaźną roślinną kolekcję, możesz od razu przygotować tego nawozu więcej. Trzymaj się tylko zasady – jedna bananowa skórka na jeden litrowy słoik.
Gnojówka z bananów
W tym przypadku składniki i proces postępowania są takie same jak w podstawowym przepisie, jednak kluczową rolę odgrywa czas. Słoik z wodą i skórką z banana odstawiasz na dwa tygodnie w ciemne miejsce, a po tym czasie otrzymaną substancję (oczywiście odcedzoną) rozcieńczasz w proporcji 1:10 i tym specyfikiem podlewasz rośliny. Testowałam obie wersje i obie znakomicie działają. Tylko od Ciebie zależy, którą z nich zdecydujesz się wypróbować. Ta druga wersja określana jest mianem gnojówki z bananów, ale nie martw się – jej zapach wcale nie jest tak mocny, jak mogłaby sugerować ta nazwa.
Możesz także spróbować opcji ze sproszkową bananową skórką. W tym celu pokrojoną dość drobno bananową skórkę suszysz w piekarniku, a gdy będzie już całkowicie wysuszona, mielisz ją na proszek, który z kolei mieszasz z ziemią, np. podczas przesadzania kwiatów. Proszek ze skórek bananów możesz także dodać do wody, którą będziesz podlewać swoje rośliny.
Do jakich roślin można stosować nawóz ze skórki banana?
Nawóz ze skórek bananowych można z powodzeniem stosować do podlewania większości domowych roślin. Banan jest skarbnicą potasu i fosforu, a więc składników uwielbianych przez rośliny, zarówno te o zielonych liściach, jak i te ozdobne. To właśnie te dwa pierwiastki najczęściej możemy spotkać w składzie większości kupowanych w sklepach odżywek dla domowych upraw. Z bananową odżywką szczególni polubią się storczyki, skrzydłokwiaty i inne rośliny kwitnące.
Nawóz z banana do roślin doniczkowych i ogrodowych
Bananowy nawóz z powodzeniem możesz wykorzystać także do zasilania roślin ogrodowych, a także w przydomowych ogródkach warzywnych, np. do nawożenia pomidorów. Taki domowej roboty nawóz z pewnością korzystnie wpłynie na smak owoców. Co istotne nawóz z bananów odstrasza mszyce, a to szczególnie dobra informacja dla tych, którzy bananową odżywkę planują stosować w swoich ogrodach, gdzie mszyce bywają częstymi gośćmi. Za podlewanie nawozem z bananów szczególnie wdzięczne będą róże i inne rośliny kwitnące. Kawałki bananowych skórek można również zakopać w ogrodzie – będą wspaniałym nawozem dla kwiatów. Tylko nie próbuj tej sztuczki z roślinami doniczkowymi – zapach rozkładających się bananowych skórek na pewno nie jest wonią, jaką chcesz czuć w swoim domu.
Nie piszesz jak często podlewać kwiaty balkonowe tym nawozem.
Raz na tydzień będzie ok 🙂