
J. Górska, R. Szulc „Przeżyć raka i co dalej?”
Październik już od wielu lat jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi – najczęściej występującego nowotworu u kobiet na świecie. To choroba tak powszechna, że jestem pewna, iż praktycznie każda z nas ma w swoim otoczeniu – czy to w najbliższej rodzinie, czy wśród znajomych, kobietę, która ma za sobą bolesne doświadczenie walki z rakiem piersi. Dzięki rozwojowi medycyny i szeroko zakrojonej kampanii informacyjnej oraz częstemu namawianiu kobiet do badań, z tej walki coraz więcej kobiet wychodzi zwycięsko. A wówczas pojawia się pytanie – „co dalej?” Czy jest możliwy powrót do życia sprzed raka? Czy trzeba siebie zdefiniować na nowo? Jak poradzić sobie w tym „nowym” życiu? O tym właśnie jest książka Joanny Górskiej i Roberta Szulca, zatytułowana „Przeżyć raka i co dalej?”
Rzeczowo i precyzyjnie
Przyznam, że ta książka zaskoczyła mnie dość mocno. Spodziewałam się łzawej historii, pełnej żalu i smutku za tym, co było, dramatycznych wspomnień z długich miesięcy walki z nowotworem. Tymczasem Joanna Górska z dziennikarską precyzją i rzetelnością przedstawia poszczególne aspekty życia, które trzeba na nowo uporządkować, kiedy już usłyszy się od lekarza magiczne zdanie „jest pani zdrowa”. Nie jest to typowy poradnik, nie jest to też pamiętnik. Trudno tak naprawdę zdefiniować tę książkę, ale jedno mogę powiedzieć na pewno – czyta się ją jednym tchem. Dawno nie miałam tak, żeby tuż po odebraniu przesyłki do kuriera usiąść z książką, żeby ją przekartkować i ocknąć się po paru godzinach, kiedy do końca lektury zostało zaledwie kilkanaście stron.

Z różnych perspektyw
„Przeżyć raka” to połączenie wywiadów z ekspertami oraz rozmów prowadzonych pomiędzy Joanną Górską i jej partnerem, Robertem Szulcem, w czasie których para wraca wspomnieniami do tego, co działo się w ich życiu i relacji już po zwycięskiej walce z rakiem. Minęło pięć lat od zakończenia terapii u dziennikarki i jest to na swój sposób wyjątkowa data, gdyż większość lekarzy uważa, że jeśli w tym czasie nie pojawił się nawrót choroby, pacjenta można uznać za w pełni wyleczonego. O tym, jak z różnych perspektyw wygląda życie po raku Górska i Szulc rozmawiają m.in. z onkologiem klinicznym, psychologiem, seksuologiem i dietetykiem.
Poznać i zrozumieć
„Przeżyć raka i co dalej?” to jedna z tych książek, które na długo zostają w pamięci. Z jednej strony chcesz przeczytać tę książkę, żeby dowiedzieć się jak wygląda życie po raku, co czuje osoba wyleczona, jak reagować, jakie tematy poruszać, a jakich absolutnie unikać, gdy masz w swoim otoczeniu byłego pacjenta onkologicznego. Z drugiej zaś strony podczas czytania miałam wrażenie dość mocnej ingerencji w czyjąś prywatność, odarcia z wszelkich tajemnic tego, co dzieje się z ciałem i umysłem osoby, której udało się pokonać raka. Jednak uważam, że takie książki są potrzebne, bo pozwalają zrozumieć przez co naprawdę przechodzą pacjenci onkologiczni. Szczerość i rzeczowość z jaką autorzy „Przeżyć raka” rozmawiają ze sobą i swoimi gośćmi jest naprawdę godna podziwu i jestem przekonana, że tak dla pacjentów, jak i osób wspierających ta publikacja będzie niezwykle pomocna, pod wieloma względami.
#onkowyprawka
Fundacja „Silni sobą”, którą założyli Joanna i Robert, organizuje zbiórkę, której celem jest zgromadzenie jak największej sumy pieniędzy na onkowyprawki, czyli najbardziej niezbędne akcesoria dla potrzebujących pacjentów. Wyprawki te zostaną przekazane do szpitali onkologicznych, gdzie będą rozdzielane wśród pacjentów. W skład takich zestawów będą wchodzić m.in. koce, kosmetyczki, chusty lub czapki, butelki termiczne i torby na szpitalne rzeczy. Jeśli masz ochotę włączyć się w tę akcję tutaj znajdziesz link do zbiórki.
*współpraca recenzencka z Wydawnictwem Luna

